Ogólnopolska Senioriada – Zamość 2017

W dniach 22-23 września w Zamościu odbyła się Ogólnopolska Senioriada. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Octagon. Partnerem wydarzenia Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu. Celem imprezy było stworzenie sportowej atmosfery i integracji wśród środowisk osób starszych z terenu całej Polski oraz pogłębienie wiedzy o zdrowym trybie życia. Do Ogólnopolskiej Senioriady w Zamościu zgłosiło się ok. 200 osób w wieku 60+.
W Senioriadzie uczestniczyli seniorzy z:
-Dziennego Domu Senior+ w Przykopie gm. Padew Narodowa
-Dziennego Domu Senior+ w Józefowie
-Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Biłgoraju
-Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kraśniku
-Zamojskiego Uniwersytet Trzeciego Wieku
-Klubu Aktywnego Seniora „Magiczny Ogród” w Zamościu
-Dziennego Domu Senior+ w Zamościu
-osoby indywidualne

Część sportową poprzedziła rozgrzewka pod przewodnictwem Pani Kingi Organista (instruktor Zumba). W panelu sportowym organizatorzy przygotowali zabawy m.in.: toczenie piłki kijem do hokeja, rzut rzutką w manekina, przeciąganie liny na czas, rzut piłką do bramki, slalom fitball, pchnięcie piłką lekarską czy rzut do kosza. W przerwie zmagań odbył się pokaz trików piłkarskich w wykonaniu Kamila Skwaryło członka Akademii Freestyle Football „MichRyc” oraz występ chóru seniorów z Kraśnika.
Swoją obecność zaznaczyło również Studium Medyczne im. Stanisławy Leszczyńskiej w Zamościu, którego studenci wykonywali zabiegi masażu oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu, którego uczniowie wykonywali usługi fryzjerskie.
Oprócz zmagań o charakterze sportowo-rekreacyjnym odbył się panel edukacji prozdrowotnej, w którym to udział wzięli prelegenci: dr Urszula Parnicka (specjalista rekreacji ruchowej osób starszych, wykładowca akademicki AWF Biała Podlaska), dr n. med. Rafał Sapuła (specjalista rehabilitacji medycznej, doradca komisji polityki senioralnej), Sławomir Zawiślak (Poseł na Sejm RP, wiceprzewodniczący komisji polityki senioralnej) oraz Jacek Kucharski (specjalista ds. żywienia człowieka i suplementacji diety).
Drugi dzień tegorocznej Senioriady to „Szkoła Zdrowia Jacka Kucharskiego” i szereg wykładów o tematyce m.in.: problemy zdrowotne osób w wieku 60+ a stan odżywienia organizmu, zasady właściwego spożywania i przygotowywania posiłków w formie warsztatowej, panel dyskusyjny. Uczestnicy mieli, również możliwość zwiedzania miasta z przewodnikiem.

Impreza realizowana w ramach projektu pn. „Zdrowy ruch 60+” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 oraz Miasta Zamość.